Teambuildingové fiasko? Vytěžte z negativní situace maximum
Každý, kdo někdy organizoval byť jen větší oslavu narozenin, ví, že ne vždy jde všechno podle plánu. A co teprve při organizaci teambuildingu, kde kromě nevyzpytatelnosti počasí vstupuje do hry i různorodost pracovního kolektivu, neposlušná technika nebo nechuť zapojit se do naplánovaných aktivit.
Něco se pokazilo? Nezoufejte, není to konec světa! I z teambuildingového fiaska můžete vytěžit maximum a negativní zážitek přetavit v cenný zdroj pro budoucí plánování. Takže co s tím?
Zachovejte chladnou hlavu
První a nejdůležitější pravidlo: nepanikařte, zachovejte klid. Pomůže mít připravený plán B pro případ, že počasí překazí vaše venkovní aktivity, jako je např. grilování nebo paintball. Pokud plán B nemáte, je naprosto na místě improvizovat, usmívat se a být v klidu. Zkuste popřemýšlet, jestli je v okolí možnost pronajmout si konferenční místnost. Nebojte se ani se poradit s kolegy na dalším plánu, může vás překvapit, kolik skvělých nápadů padne, a navíc už tímhle podpoříte týmového ducha.
Zpětná vazba je dárek
I když si třeba stále sami sypete popel na hlavu po zpackaném teambuildingu a to poslední, co byste chtěli, je se v tom ještě vykoupat, vězte, že zpětná vazba je dárek. Prostřednictvím anonymních dotazníků zjistěte, co se konkrétně kolegům líbilo a co ne. Zeptejte se jich, jak vnímali naplánované aktivity; co by změnili na workshopu; co jim chybělo během teambuildingu, apod.
Analyzujte
Fiasko si pečlivě zanalyzujte. Co přesně se nepovedlo? Můžou za špatnou náladu týmu organizační rozpaky, které provázely začátek akce? Či za jejich rozmrzelost může pokulhávající catering? Zjistěte, co stálo za tím, že se členové týmu dostatečně nezapojovali do aktivit - byli příliš nudné, či až moc náročné? Identifikujte konkrétní příčiny neúspěchu, zapište si je a později tyto poznatky jako když najdete, až budete plánovat další teambuilding.
S upřímností nejdál dojdeš
Otevřená komunikace je tou nejlepší strategií. Uznejte, co se nepovedlo, a sdělte, co příště plánujete udělat jinak. Transparentnost pomáhá budovat důvěru a ukazuje, že jste odpovědní a ochotní se poučit z nezdaru. Tím si zvýšíte šance na to, aby byl tým v budoucnu více zapojený a ochotný spolupracovat.
V každé tmě se najde kus světla
Teambuilding se sice nezdařil, ale i tak se na něm dají najít pozitiva, a ta by se neměla opomíjet. Třeba se některé aktivity líbily násobně více než jiné, nebo si kolegové nemohou vynachválit občerstvení během akce. I tyhle poznatky si uchovejte pro inspiraci na příští teambuilding.
Znovu a lépe
Každé fiasko je příležitostí k růstu. Na základě zkušeností naplánujte příští teambuildingu ještě pečlivěji. Právě teď vám přijdou vhod poznatky ze zpětných vazeb. Zanalyzujte chyby a připravte si několik záložních plánů - kromě možnosti mít se kam schovat před deštěm, se hodí si připravit i pár aktivit, které můžete vytáhnout jako eso z rukávu, bude-li to třeba (např. online kvíz).
I malý krok je pokrok
I přesto, že se teambuildingu nepovedl podle představ, nezapomeňte oslavit pokrok, který jste udělali. Každý krok vpřed, i když malý, je důležitý. A i přes všechno špatné, co vás cestou potkalo, jdete dál, silnější než předtím. Pochvalte tým za jeho snahu a zapojení, vyzdvihněte pozitivní aspekty teambuildingu, ať vidí, že si vážíte jejich času a úsilí, které do akce vložili.
Závěrem
Po teambuildingu může zůstat hořká pachuť, může být zklamáním, ale zároveň jde o cennou lekci, která vás posune zase o kus dál. Pro příště víte, že je důležité zachovat klid, naslouchat svému týmu, zanalyzovat si veškeré nedostatky, ale zároveň neopomíjet pozitiva, což vám usnadní udělat si pořádnou přípravu na další akci.
Každá zkušenost, ať už pozitivní nebo negativní, je krokem k lepšímu a úspěšnějšímu teambuildingu v budoucnosti. Vaše odhodlání a schopnost učit se z chyb jsou tím, co vás a váš tým skutečně posouvá dopředu.