Teambuilding pro všechny: Jak zajistit účast a komfort každého člena týmu
Teambuilding je skvělý způsob, jak posílit týmového ducha a sounáležitost s firmou, zlepšit komunikaci a motivaci k lepším výkonům v týmu. Klíčem k tomu, aby takový teambuilding byl úspěšný je však zajistit, aby se každý účastník cítil pohodlně a zapojil se do aktivit.
Jak na to? V tomto článku se dozvíte praktické rady, tipy a triky, jak dosáhnout toho, aby se všichni cítili komfortně a bavili se. A doufáme, že náš článek vám pomůže být zase o krok blíže k tomu stát se hvězdou v pořádání teambuildingu.
Poznejte svůj tým
Než začnete plánovat teambuilding, je důležité vědět, pro koho ho vlastně plánujete. Pro výběr správných aktivit je totiž velice důležité znát svůj tým. Některé aktivity budou příjemné pro extroverty a jiné zase pro introverty. Pokud máte v týmu samé sportovce, budete při výběru aktivit lovit třeba v adrenalinových vodách, a když budete hledat aktivity vhodné pro ty, co mají rádi rébusy či si rádi vypijí sklenku dobrého vína u krbu, zvolíte raději únikovku, degustaci či malování na plátno.
Zjistěte si tedy zájmy a preference lidí v týmu, ale také naopak i to, čemu by se rádi vyhnuli. Nestyďte se kolegů zeptat, čemu dávají přednost, ať už formou (anonymního) dotazníku nebo napřímo. Kdo je připraven, není překvapen, a tak si všechna data ukládejte i na pro příští pořádání teambuildingu. Důležité je zmínit, že je potřeba brát ohled i na fyzickou zdatnost nebo úplné omezení, aby aktivity byly bezpečné pro všechny a třeba si jeden účastník z teambuildingu nepřipadal vyloučený od zbytku týmu.
Vytvořte příjemné prostředí
Příjemné prostředí a uspokojené základní potřeby mají přímý vliv na spokojenost účastníků a jejich chuť se zapojit. Dejte si záležet na výběru místa konání akce a pohodlného ubytování, pokud se jedná o teambuilding s přespáním. Mezi aktivitami dávejte kolegům dostatek přestávek na oddech a občerstvení. Není nic horšího než být uzamčený v únikové místnosti s neutuchající myšlenkou na potůčky a vodopády nebo se prohánět po paintballovém hřišti s kručením v břiše. Konkrétní aktivity byste proto měli přizpůsobit také ročnímu období.
Při výběru občerstvení si zjistěte stravovací preference členů týmu. Pokud totiž máte v týmu vegany či lidi s intolerancemi nebo alergiemi, budou vám nesmírně vděční, pokud na ně při výběru jídla budete myslet, čímž si zajistíte i jejich větší ochotu zapojit se do naplánovaných aktivit. Nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci a nabídněte účastníkům dostatek chlazených a teplých nápojů.
Účast, zn. dobrovolná
I přesto, že vaším cílem je, aby se zapojili všichni, nenuťte členy týmů povinně se účastnit aktivit. Nikdo si totiž nechce připadat jako na táboře nebo školním výletě. Dejte lidem možnost volby a respektujte jejich rozhodnutí. Nucená aktivita by stejně neměla kýžený efekt a vedla by akorát k větší mrzutosti.
Velkým plusem je, pokud účastníci byli předem informováni o programu a aktivitách, avšak i tak mohou změnit názor. Nabídněte jim proto alternativní program případně je zapojte do organizace. V tento moment vám přijdou vhod chillout zóny určeny pro relaxaci, občerstvení či pokec s kolegy.
Vše je o komunikaci
Co se týká aktivit, ujistěte se, že všichni rozumí pravidlům a cílům jednotlivých aktivit. Seznamte účastníky na úvod s harmonogramem dne a trváním každé z aktivit. Před začátkem jim poskytněte jasné a srozumitelné instrukce a buďte jim k dispozici, aby se vás mohli doptávat, nebo jste jim mohli poskytnout podporu. To napomůže ke snížení stresu a napětí a zvýší opět šanci na to, že se více lidí zapojí.
Přímo během teambuildingu po ukončení jednotlivých aktivit si nenásilně vyžádejte zpětnou vazbu od účastníků, abyste věděli, zda se jim aktivita líbila, co se jim na ní líbilo, co jim vadilo, apod. Naslouchejte připomínkám kolegům a podle možností se jim přizpůsobte, tím ukážete, že vám na jejich názoru záleží.
Po ukončení teambuildingového výjezdu vytvořte prostor pro upřímnou a uvolněnou komunikaci mezi členy týmu, kde budou moct vyjádřit svůj názor a pocity z teambuildingových aktivit. Do budoucna vám tohle udělá velkou službu, protože budete vědět, jakým aktivitám se vyhýbat obloukem.
Závěrem
Uspořádat teambuilding, kde se bude cítit každý dobře a bude se s nadšením zapojovat, může být náročné, nicméně pro vás to už teď bude hračka. Jelikož znáte svůj tým, víte, co mají a nemají rádi, dokážete vyhodnotit vhodnost vybraných aktivit. Myslete na potřeby účastníků teambuildingu a buďte připraveni na to, že možná bude potřeba zapojit trochu improvizace a flexibility. Poskytněte týmu podporu v průběhu a naslouchejte jejich zpětné vazbě. Věříme, že při dodržení těchto principů, bude váš teambuilding úspěšný a každý na něj bude vzpomínat pozitivně.