
Relax v teambuildingovém stylu: Chill out zóny
Teambuildingy jsou skvělým způsobem, jak posílit týmové vazby, zlepšit komunikaci a dodat týmu novou energii. I přes to, že si každý spojuje teambuilding s aktivitami nejrůznějšího druhu, ať už jde o adrenalinové sporty nebo workshopy, je tu ještě další úhel pohledu. Co když vám povíme, že klíčovou složkou opravdu úspěšného teambuildingu může být i dostatek odpočinku a relaxace? Ano, mluvíme o chill out zónách - místech, kde si účastníci teambuildingu mohou na chvíli vydechnout, načerpat nové síly, občerstvit se a poklábosit s kolegy.
Jak na dokonalou chill out zónu?
Chill out zóny jsou místem, kde mohou účastníci teambuildingu na chvíli vypnout, nejet podle nalajnovaného harmonogramu či pravidel hry, můžou si zde odpočinout, zregenerovat se a neformálně se pobavit s kolegy.
Pokud plánujete teambuilding přes noc a probíhá v místě ubytování, dejte si na zařízení chill out zón obzvlášť záležet. Je to totiž přesně to místo, kam se akce přesune po ukončení oficiální části teambuildingu. V průběhu programu jimi navíc zamezíte, aby se účastníci odebrali do svého ubytování, kde si chtějí oddechnout.
Vyberte klidné a pohodlné místo, které je snadno dostupné pro všechny účastníky. Ideálně, aby místo mělo dostatek světla a čerstvého vzduchu. Pokud vám počasí přeje je terasa nebo zahrada trefou do černého.
Základní myšlenkou chill out zóny je odpočinek během organizovaného teambuildingu. Vsaďte tedy na pohodlný nábytek jako jsou měkké sedačky, houpací křesla, sedací vaky. V případě, že máte možnost umístit chill out zónu do venkovního prostoru, zabodujete s lehátky a piknikovými dekami s polštářky. I když je venku krásně, myslete na dostatek stínu pro relaxaci a zajistěte slunečníky. Nezapomeňte také, že večer už bývá venku chladno, takže při zařizování venkovní chill out zóny neopomeňte i na deky na přikrytí. Skvělým nápadem, jak udržet odpočívající účastníky teambuildingu v teple, jsou přenosná ohniště, které nejen že zahřejí, ale ještě místu dodají šmrnc.
Dejte si záležet na osvětlení, které dodá místu tu správnou atmosféru, jelikož správné osvětlení dokáže dělat zázraky. Použijte jemné tlumené světlo - lampičky, svíčky nebo světelné řetězy se žárovkami jsou to, co hledáte. Naopak se vyhněte ostrému a studenému světlu, které může působit nepříjemně.
Nechte účastníky teambuildingu vychutnat si odpočinek všemi smysly - hudba má obrovský vliv na náladu a atmosféru. Připravte playlist s uklidňující hudbou, která bude krásně doplňovat atmosféru chill out zóny - ať už půjde o lofi beats, zvuky přírody nebo třeba instrumentální covery známých písní.
Vaši kolegové právě leží na lehátkách, povídají si mezi sebou, do toho jim hraje mírná hudba z repráků, ale něco chybí. Občerstvení! Vybavte chill out zónu dostatkem zobání v podobě oříšků, ovoce, zeleniny nebo finger food občerstvením a nezapomeňte ani na dostatek nápojů - nealko a nebo alko, to už záleží na vašem uvážení.
Tak a teď už vymyslet nějaké aktivity do chill out zóny. Cože? Aktivity?! Není smyslem celé chill out zóny právě odpočinek? Ano, to je sice pravda, můžete zvolit klidové aktivity jako jsou například antistresové omalovánky pro dospělé či časopisy, ale uvidíte, že pokud takovou chill out zónu doplníte fotbálkem, kulečníkem, šipkami či pingpongem, budou vaši kolegové nadšení. Dalším okořeněním mohou být sisha dýmky nebo zřízení fotokoutku, nápadům se meze nekladou, vy sami znáte své kolegy nejlépe.
Nyní již víte, jak vybudovat dokonalou chill out zónu, kam budou chodit účastníci teambuildingu čerpat novou energii, a která jim poskytne prostor pro komunikaci. Díky tomu si všichni udrží pozitivní energii a motivaci během celého teambuildingu. Takže až budete příště plánovat firemní teambuilding, na chill out zóny nezapomeňte, zajistí vám jak úspěch, tak i půdu pro neformální část teambuildingu po ukončení oficiálního programu.