Jak vybrat ten správný teambuilding pro váš tým
Je pro váš pracovní tým pravidelné čtvrteční setkání u piva tím pravým stmelovacím prostředkem? Je to opravdu ta nejlepší forma teambuildingu, kterou svým zaměstnancům můžete nabídnout?
My věříme, že to jde lépe! Pojďme si ukázat, jak na to.
Trocha teorie na začátek
Teambuilding má primárně sloužit ke zvýšení výkonnosti týmu, spokojenosti s prací, pozitivní týmové dynamice a k pevnějším mezilidským vztahům na pracovišti - a to za pomocí zlepšení komunikace, spolupráce i důvěry mezi všemi členy týmu. Ideálně by měl každý teambuilding zahrnovat takovou řadu aktivit a cvičení, aby na konci čekalo zaměstnance pracovní prostředí, které je pozitivní, soudržné a v kterém bude dosahovat optimálního výkonu. Díky teambuildingu je tak možné nepřímo dosahovat samotných cílů firmy a maximalizovat počet kvalitně zpracovaných úkolů.
Stěžejní je proto definice toho, jaké jsou konkrétní potřeby a cíle daného týmu nebo i celé firmy. Potřebujete se mezi sebou naučit komunikovat, lépe si organizovat čas, rozdělovat práci, zvýšit morálku nebo umět spolupracovat napříč týmy? Pak vás hospoda nebo ranní jóga nejspíš nespasí. Bude potřeba vzít v úvahu aktuální stav týmu a identifikovat konkrétní oblasti, které vyžadují zlepšení. Pokud zvolíte ideální typ aktivity, rozhodně se na konci setkáte s úspěchem.
A trocha strategie
Hned poté, co si definujete oblasti ke zlepšení, přejděte ke stanovení cílů teambuildingového cvičení. Ty by, jako ostatní aktivity napříč firmou, měly být SMART, tedy specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené. Tím zajistíte, že jsou jasné, realistické a že je budete moci zpětně vyhodnotit. Cílem může být například zlepšení komunikace mezi členy týmu o 20 % během následujících tří měsíců. Tento cíl tak splňuje všechny SMART podmínky.
Pokud je vašim cílem pouze obecné trávení volného času po práci, pak vám nejspíš bude stačit jít se společně projít na oběd, ale ve výsledku tím kolektivu ani společnosti nic velkého nepřinesete a také tím zaměstnance nejspíš nijak nenamotivujete.
Nejlepší je proto zahrnout takové aktivity, které slouží k prolomení ledů, budování důvěry, řešení problémů nebo týmovým výzvám. A hlavně taky zábavě. Své zaměstnance můžete s tímto cílem také seznámit, pokud zhodnotíte, že to nebude mít vliv na výsledek těchto aktivit. Sami pak totiž mohou zhodnotit, zda aktivita přinesla kýžený výsledek nebo ne. A vy s tím do příště můžete dále pracovat.
Jak na to?
Během teambuildingu je důležité podporovat aktivní účast a zapojení všech členů týmu. Snažte se proto dát předem prostor pro myšlenky a nápady, aby se každý mohl vyjádřit k tomu, co by ho lákalo a bavilo. Nejhorší aktivity pro tým jsou totiž přesně ty, které osobně zajímají pouze vás, a navíc nevedou k žádnému konkrétnímu cíli. Trápí prodejní tým špatná interní komunikace, ale na právním oddělení koliduje různě nastavený time management? Pak zvažte několik typů teambuildingů pro tyto jednotlivé týmy a jejich potíže. Ať už se ale bude jednat o menší skupiny zaměstnanců nebo o celé pracoviště, vždy je důležité si tyto problémy vyslechnout. Jedině tak můžete vyhovět jejich potřebám. Vyhněte se také povinné účasti – tím budování týmu příliš nepodpoříte. Nucení členů, aby se účastnili činností, které jsou jim nepříjemné, může vést spíše k negativní zkušenosti.
Vždy je také potřeba vzít v potaz charakteristiku a dynamiku zúčastněných. Zvažte jejich pracovní pozice, odpovědnosti a jakékoli existující konflikty nebo výzvy v týmu. Opět vám to přizpůsobit teambuildingovou akci konkrétním potřebám a zajistit relevanci.
Na řadě je komplexní plán
Promyslete konkrétní formát události, všechny aktivity, dobu trvání a logistiku celé akce. Při výběru aktivit zvažte preference, zájmy a schopnosti účastníků. Nezapomeňte proto ani na ty zaměstnance, kterým by daná aktivita mohla spíše ublížit. Pokud se například chystáte na lezeckou stěnu, abyste v týmu podpořili soudržnost a důvěru, těhotné kolegyně jste tím automaticky odložili na druhou kolej. Myslete i na ně a naplánujte náhradní činnost.
Pokuste se zajistit, aby účastníci zůstali zapojeni po celou dobu. Začleňte interaktivní prvky nebo rozdělte akci na menší segmenty, abyste udrželi jejich energii a zájem po celou dobu konání. Zároveň zkuste aktivity smíchat tak, aby vyhovovaly různým lidem. Někteří mají raději venkovní činnosti, zatímco jiní preferují vnitřní hry nebo workshopy. Docílíte tak toho, že bude celý teambuilding pro každého příjemný. Přestože by aktivity zaměřené na budování týmu měly být zábavné, měly by také nabízet cenné zkušenosti s lehkou dávkou učení. Naplánujte proto takové aktivity, které členům týmu umožní učit se jeden od druhého, procvičovat řešení problémů nebo rozvíjet nové dovednosti.
Během akce podpořte otevřenou a upřímnou komunikaci mezi účastníky. Vytvořte bezpečný prostor, kde se jednotlivci cítí pohodlně vyjadřovat své myšlenky a nápady. Začleňte aktivity, které podporují aktivní naslouchání, spolupráci a konstruktivní zpětnou vazbu.
Průběžně vyhodnocujte průběh teambuildingu, a to sledováním zapojení a interakce účastníků. Všímejte si všech problémů, které se objeví, a okamžitě je řešte. V případě potřeby činnosti upravte, abyste zajistili dosažení požadovaných výsledků.
Po skončení teambuildingové aktivity nezapomeňte vyhodnotit její efektivitu. Získejte zpětnou vazbu od účastníků tím, že rozešlete hromadný průzkum nebo se s každým týmem (nebo individuálně) pobavíte o tom, jak se jim akce líbila, zda splnila jejich očekávání nebo dopomohla k řešení problémů. Poté analyzujte celý dopad akce na dynamiku a výkon týmu.
Jedním teambuildingem to nekončí
Chcete-li maximalizovat dopad teambuildingové akce, vytvořte plán navazujících aktivit. Stejně jako jsme si na začátku řekli, že vás nespasí pravidelná hospoda, nemusí to fungovat ani u jednoho konkrétně zaměřeného teambuildingu. Specifická aktivita sice může zaměstnancům dopomoci zlepšit nedostatky ve vzájemné spolupráci, nicméně kontinualita je i u teambuildingů také důležitá. Nejen, že budou zaměstnanci neustále mezi sebou lépe spolupracovat, zároveň však spolu budou mnohem více rádi trávit čas a těšit se na další aktivity, na které by jindy nepřišla řeč. A přesně proto jsme tu my. Na Teambuildiu si můžete vybrat přesně takovou činnost, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám i zaměstnancům. Zábava k práci zkrátka patří, tak se pojďme bavit společně!