Kulturní přešlapy

Jak se vyhnout kulturním přešlapům na teambuildingu

Kulturní rozmanitost na pracovišti, která začíná být čím dál častější, může přinést mnoho výhod, ale také určitá úskalí. S příchodem pracovníků z různých koutů světa roste i potřeba porozumět a respektovat různé kulturní zvyklosti a tradice. Teambuilding je skvělou příležitostí posílit vazby v týmu, ale může to být také prostor kde snadno dojde k nedorozumění či faux pas. V tomto článku vám poradíme, jak vytvořit inkluzivní prostředí pro všechny a vyhnout se kulturním přešlapům na teambuildingu.

Náboženské a kulturní tradice

Každá kultura a národ má své zvyky a tradice. Potřebovali bychom pro každou národnost článek zvlášť a ani tak bychom neobsáhli takto široké téma, proto berte tato doporučení jako takový “otvírák” do problematiky kulturních odlišností.

Největší národnostní zastoupení u nás představují Slováci. Kdysi jsme byli jednou zemí a náš jazyk je navzájem srozumitelný, tudíž by se mohlo zdát, že se nás kulturní rozdíly netýkají. Opak je ale pravdou. Sice se nejedná o markantní odlišnosti, ale oproti Česku, o kterém se říká, že je nejvíce ateistickou zemí na světě, se na Slovensku hlásí 61 % ke katolické církvi. To s sebou nese i větší důraz na oslavu Velikonoc, Vánoc nebo například Mariánských svátků, např. Den Panny Marie Sedmibolné, který je vyhlášený jako den pracovního klidu.

Dalšími nejvíce zastoupenými národnostními skupinami jsou Ukrajinci, Vietnamci, Rusi, Němci, Poláci.

Sami znáte svůj tým nejlépe. Pokud víte o někom z vašeho týmu, kdo je jiné národnosti či vyznává víru, která se diametrálně liší od té, na kterou je zbytek vašeho týmu zvklý, myslete na něj při plánování teambuildingu. Pokud víte, že máte mezi svými kolegy muslimy, zajistěte, aby byly podávány pokrmy bez vepřového masa. Předejdete tak nepříjemnostem a všichni se budou cítit respektováni.

Komunikujte jasně a citlivě

Jasná a citlivá komunikace je klíčem k úspěchu a příjemné atmosféře. Pokud máte v týmu členy, kteří nemluví česky, zajistěte, aby pro ně byly informace dostupné také v angličtině či přímo v jejich rodném jazyce. Ujistěte se, že všichni rozumí, co se od nich v rámci teambuildingu očekává.

Myslete také na to, že některá gesta či mimika, mohou být vnímána různě, a tak to, co běžně používáme my, mohou kolegové z jiných zemí vnímat dokonce nevhodně či urážlivě. Např. gesto “OK”, kdy palec a ukazováček tvoří kruh v západních kulturách má význam takový, jak ho známe, ve středomořských zemích či v zemích Jižní Ameriky může být toto gesto považováno jako vulgární. Stejně tak palec nahoru, který používáme jako známku pozitivního hodnocení, bývá v zemích Středního východu či Jižní Ameriky považováno za vulgární.

Vyberte aktivity vhodné pro všechny

Některé aktivity mohou být v jiných kulturách nevhodné nebo mohou způsobovat rozpaky a následně ne úplně pozitivní atmosféru. V České republice je běžné podávat alkohol na společenských akcích, nicméně někteří lidé z náboženských důvodů nepijí, proto zajistěte, aby byly k dispozici i nealkoholické nápoje a nikdo nebyl nucen pít alkohol.

V některých kulturách může být zase nevhodný fyzický kontakt mezi muži a ženami. Pokud je tohle případ, se kterým se potýká někdo s účastníků teambuildingu, vyhněte se aktivitám, které vyžadují těsný fyzický kontakt.

Vzdělávejte se a zajímejte se

Nejlepší způsob, jak se vyhnout kulturním přešlapům, je vzdělávat se o jiných kulturách a zvyklostech. Pokud máte v týmu členy jiné národnosti, zajímejte se o jejich tradice a zájmy, ale i o jejich pohled na ty naše. Tímto nejenže předejdete nepříjemnostem, ale také posílíte vztahy a porozumění ve vašem týmu.

Např. V jedné brněnské firmě, kde byl v malém týmu jeden kolega z USA, začali slavit Díkůvzdání, na kterém se podával pečený krocan. Navíc každý ze zaměstnanců přinesl i nějaké vlastní občerstvení, které připravili.

Pokud je právě diverzita tématem, které se ve vaší společnosti hodně řeší, můžete do teambuildingu zahrnout i školení na téma diverzita a inkluze. Firmy, jež se takovými školeními zabývají, ho často dokáží i “personalizovat”, aby se vztahovalo právě na vaši situaci.

Zpětná vazba

Po skončení teambuildingu si vyžádejte zpětnou vazbu od účastníků. Zjistěte, co se jim líbilo, co by vylepšili, zda se cítili být zahrnutí a respektovaní či naopak. Třeba se vám pomocí zpětné vazby podaří odhalit drobné nuance, díky kterým budete moci příští akci udělat ještě více inkluzivní.

Závěr

Kulturní rozmanitost je obohacující, ale také vyžaduje citlivý přístup a respekt. Plánování takového teambuildingu s ohledem na kulturní rozdíly může přinést mnoho výzev, ale také výhod a dokáže skvěle posílit týmového ducha.

Vsaďte na respekt, otevřenou komunikaci a ochotu učit se novým věcem a máte zaděláno na úspěch. S těmito přístupy se vyhnete kulturním přešlapům a vytvoříte prostředí příjemné pro všechny členy vašeho týmu.